Rovnátka
Lidský úsměv je neodolatelný. Svědčí o tom nejen mnohé studie, ale i osobní zkušenosti. Jakýkoliv styk ve společnosti je provázen komunikací a samozřejmě úsměvem. Vlastníci krásného a bezchybného úsměvu to mají vždy snazší. Úsměvem získávají sympatie lidí, a to se vždy hodí. Úsměv ovlivňuje vztahy nejen osobní, ale i profesní. Dodává sebedůvěru, pozitivní náhled na život, zvyšuje osobní kredit. Lidé s hezkými zuby se častěji smějí, což je dobré pro jejich pohodu i zdraví.
Z tohoto a mnoha jiných důvodů se stále zvyšuje trend odborné úpravy chrupu, nošení „rovnátek“.
Rovnátka, o co vlastně jde?
Rovnátka jsou laicky řečeno takové malé stroječky, které se upevní na zuby a víceméně dlouhodobým působením upravují postavení chrupu v čelisti.
Vývoj a druhy rovnátek se poněkud mění. Významně to ovlivňují i módní trendy. Zatímco před pár lety se téměř každý za své rovnátka styděl, dnes se jimi mnozí pyšní. Rovnátka se dřív nosily převážně snímací, aby se v případě nutnosti (když se to prostě nehodí) někam rychle ukryly. Mělo to však i své nevýhody. To, co se dá sundat, se často opomíjí, člověk si na to nikdy pořádně nezvykne, a tím pádem mu to vadí. Zvláště když je takovým dotyčným dítě nebo teenager. To vše mělo dopad na výsledek úpravy chrupu.
V dnešní době se používají převážně pevné(fixní) rovnátka, které jsou v ústech připevněny na stálo (po určitou dobu), tedy ve dne i v noci. Rovnátka instaluje na zuby odborný lékař, který určuje i délku jejich setrvání v ústech. Na pravidelných kontrolách se sleduje stav chrupu i rovnátek, případně se něco zkoriguje. Snímací rovnátka se používají i dnes, většinou však na konečné období léčby, tedy poté, co se vyjmou pevné rovnátka.